Czy powinno się ubierać psa?

 9 września 2021 

Wokół psich ubranek pojawia się wiele pytań. Najczęściej słyszane to:
Czy należy ubierać psa? Czy ubranko nie będzie mu przeszkadzało? Czy nie jest to zbędny wydatek? Przecież pies ma sierść, po co mu ubranko?

Okazuje się, że ubranka dla psów to nie chwilowa moda, a niekiedy konieczność. Z biegiem czasu, na skutek udomowienia psów, stały się one bardziej wrażliwe na warunki pogodowe. Oczywiście nie każdy pies potrzebuje dodatkowych ubrań, jednak są one doskonałą ochroną przed zimnem dla zaskakująco wielu ras.

Które psy ubierać?

Dodatkowej ochrony przed zimnem potrzebują przede wszystkim psy wrażliwe na zmianę pogody i z krótką sierścią lub bez podszerstka. Są to m.in. rasy takie jak: amstaff, buldog, jamnik, chihuahua, maltańczyk, pinczer miniaturowy, york i grzywacz chiński. Ubranek mogą potrzebować również psy starsze, osłabione lub schorowane, u których często występuje obniżona odporność i przerzedzona sierść.

W przypadku psów marznących ubranka zaleca się zakładać nawet na krótki spacer. Wielu psiakom chłód odbiera radość z wychodzenia na zewnątrz nawet wtedy, gdy na dworze nie ma jeszcze mrozów. Gdy pies wychodzi niechętnie oraz trzęsie się z zimna, to wyraźny znak, że potrzebuje dodatkowej warstwy, która go ogrzeje i zapobiegnie utracie ciepła.

Takie rasy jak husky, labrador, owczarek niemiecki, malamut czy corgi, mają grubą sierść izolującą od chłodu, dzięki czemu są lepiej przystosowane do niskich temperatur, jednak nawet im zdarza się z powodu zimna doświadczyć np. kaszlu lub zapalenia pęcherza moczowego. Ryzyko wychłodzenia wzrasta szczególnie zimą, podczas zabaw w śniegu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zapatrzyć takiego pupila w dodatkowe, nieprzemakalne ubranko.

Jakie ubranko wybrać?

Dobrze dopasowane ubranko (zwłaszcza na zimę) powinno osłaniać klatkę piersiową psa, brzuch i okolice nerek. Należy wybierać ubranka bez odstających ozdób, które pies niespostrzeżenie może odgryźć, a nawet połknąć. Wybierając ubranka należy zwracać uwagę przede wszystkim na swobodę ruchu i brak oporu przy poruszaniu się.

Na wiosenne i jesienne chłody polecane są bluzy i sweterki. Szyje się je zazwyczaj z miękkich i cieńszych materiałów, przez co są bardzo komfortowe dla pupila.

Podczas spacerów w deszczowe i chłodne dni doskonale sprawdzą się peleryny, skafandry i kurtki. Zimą natomiast warto też zaopatrzyć psa w derki, które posiadają dodatkową warstwę ocieplającą.

Jeśli pies ma wrażliwe oczy i razi go słońce, dobrym pomysłem będzie zakup czapeczki. Daszek skutecznie ochroni oczy pupila. Grubsze czapeczki sprawdzą się podczas mrozów, osłaniając głowę i uszy psa.

Apaszki natomiast to wspaniały dodatek i stylowy element psiej garderoby. Ozdobne nadruki czy zabawne napisy pozwalają efektownie wyróżnić pupila.

Niezwykle pomocne są buciki dla psów. Sprawdzają się one zwłaszcza na nierównym terenie, gdzie pies może poranić sobie opuszki. To także doskonała ochrona chorej łapy i zabezpieczenie założonego na nią opatrunku.

Bez względu na to, jaki rodzaj ubranka wybierzemy, zawsze kierujmy się komfortem i zachowaniem psa. Co ważne, niektóre zwierzęta muszą najpierw przyzwyczaić się do nowej garderoby, zwłaszcza jeśli dotychczas z niej nie korzystały.

Kategorie: Akcesoria, Poradnik, Zdrowie | Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również