Jak przygotować psa i kota do wizyty u weterynarza?
7 października 2021
Wizyta u weterynarza to duże przeżycie dla wielu zwierząt. Zazwyczaj towarzyszy temu ogromny stres i niechęć pupila do odwiedzenia gabinetu. Nowe zapachy, inne zwierzęta, specyficzna atmosfera w poczekalni, jak i samo badanie w gabinecie często sprawiają, że przychodnia weterynaryjna nie wzbudza u pacjenta przyjemnych skojarzeń. Można jednak ułatwić zwierzęciu przetrwanie wizyty i nieco oswoić go z tą niekomfortową sytuacją.
Przed wizytą
Na samym początku należy zadbać o własne emocje, gdyż pupil doskonale wyczuje nerwy i stres. Gdy skojarzy, że i dla opiekuna wizyta u weterynarza jest nieprzyjemnym doświadczeniem, sam również będzie ją tak kojarzył.
Jeśli nie wymaga tego sytuacja, warto najpierw umówić się na wizytę telefonicznie i stawić się w przychodni dopiero na umówioną godzinę. Dzięki temu uniknie się nerwowego oczekiwania wśród obcych osób i zwierząt, co tylko potęguje stres u pupila.
Jeśli to pierwsza wizyta zwierzaka w gabinecie weterynaryjnym, dobrym pomysłem będzie udanie się do niego wcześniej wyłącznie w celach oswojenia pupila z nowym miejscem. Można odbyć takie wizyty kilka razy (a przy okazji zrobić drobne zakupy, takie jak kolejne opakowanie z zabezpieczeniem przeciw kleszczom), jednocześnie nagradzając psa smaczkami, aby wykształcił pozytywne skojarzenia związane z przychodnią.
Warto także zabrać ze sobą dokumenty zwierzęcia: książeczkę zdrowia, paszport lub rodowód. Podczas drugiej i każdej kolejnej wizyty podstawą jest sama książeczka, ale zaleca się zabieranie ze sobą pełnej dokumentacji medycznej pupila.
W przypadku badania krwi, zwierzę powinno być na czczo przynajmniej 12 godzin przed badaniem. Jeśli weterynarz nie zaleci inaczej, picie wody jest dozwolone. Dodatkowe zalecenia przed badaniami lekarz weterynarii ustala indywidualnie.
Jeżeli wizyta dotyczy badania RTG, pupil powinien być na czczo i nie jeść przed nim minimum 8-12 godzin oraz nie pić minimum 2 godziny wcześniej. Konieczne będzie także zdjęcie ze zwierzęcia wszelkich przedmiotów (obroża, szelki, smycz).
W gabinecie
W przychodni zwierzę powinno być odpowiednio zabezpieczone przed możliwością ucieczki oraz kontaktem z innymi zwierzętami. U psa konieczne będą smycz, obroża lub szelki oraz kaganiec. Dla kota wystarczy transporter. Jeśli pupil podczas wizyt bywa agresywny, wskazany jest kaganiec weterynaryjny. Warto na bieżąco okazywać zwierzęciu wsparcie głaskaniem, pochwałami i przysmakami.
Po wizycie
Aby nieco uspokoić zestresowanego psa, po wyjściu z gabinetu warto udać się na spokojny spacer oraz mieć przy sobie przysmaki. Czas poświęcony zwierzakowi, głaskanie i nagradzanie pomogą mu zastąpić negatywne skojarzenia związane z wizytą u weterynarza czymś co zna i lubi.
Dodaj komentarz